رهاشدگی از قید وبندها

آرامش روان خانواده مشاوره روانشناسی و سبک زندگی ویژه

”رها شدگی“

وقتی به زندگی نچسبی، وقتی طمع نکنی و خسیس نباشی و انباشته نکنی، وقتی آزاد و راحت باشی و آماده ی از دست دادن، وقتی مشت هایت بسته نباشد و دست هایت باز باشد، زندگی خودش را به ساده ترین وجه آشکار می‌کند.

اگر به زندگی گیر نکنی، چه با احساسات و چه با افکار، زندگی خودش بر تو میبارد. لمس کن و برو.

راز ذن این است، تمام سِرّ در همین است. هرچیزی که نگه داشته شود میگندد. هرچیزی که انباشته کنی خواهد مُرد و بوی تعفن می‌گیرد. دلیل این است که همه چیز زنده و متحرک است. گذرا و ناپایدار است.

با جمع کردن آن تو میخواهی آن را جاودان کنی. تو زنی را دوست داری و یا عاشق مردی هستی، میخواهی آن را به تصاحب درآوری، میخواهی او را همیشگی کنی، عشق می‌تواند جاودانه شود ولی نه همیشگی،

این نکته را درک کن:

مرد یا زن پدیده‌ای گذرا و جاری است. ولی اگر لحظه را زندگی کنی و در رهاشدگی کامل باشی جاودانه خواهی بود. لحظه‌ای که زندگی با آسودگی تمام زندگی شده باشد، بدون ترس از دست دادن، بدون نگرانی و تشویش، جاودانگی است. ولی شما در لحظه زندگی نمی‌کنید و جاودانگی را هم نمی‌شناسید. پس می‌خواهید آن را ثابت نگه دارید، می‌خواهید برای فردا هم بماند و برای پس فردا و سال بعد و سالهای بعد. زمان حال بخشی از جاودانگی است نه بخشی از زمان. رها شو، همچون برگی که همراه جریان آب می‌رود.

#اشو

moshaverekhahan@

به آدرس اینستاگرام ملحق شوید و از مطالب متفاوت و کاربردی بهره ببرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *