راهکاری چند برای تقویت حافظه

المپیادهای علمی و تیزهوشان برنامه ریزی خانواده مشاوره تحصیلی مشاوره روانشناسی و سبک زندگی

📝روش های تقویت حافظه

💠بر خلاف معمول از دستتان استفاده کنید:اگر چپ دست هستید این بار با دست راست خود در ب را باز کنید. اگر راست دست هستید تلاش کنید کلید را با دست چپ بچرخانید. همین کار ساده باعث می‌شود مغزتان راه‌های جدیدی ایجاد کند.البته توجه داشته باشید که این کار را بطور دائم و مستمر انجام ندهید،و تنها گاهی اینچنین عمل کنید. ساعت خود را اینبار در دست چپت ببندید ،وخلاصه بعض عادات خود را تغییر دهید. البته در خصوص مسائل با اهمیت وخطر ناک(‌مثل رانندگی، کار با سیتم های الکترونیکی و برقی، در مواقع آشپزی و…) هر گز توصیه نمیشود.

💠آرامش و تقویت حافظه:استرس بیش از حد به بخش خاکستری مغز صدمه میزند. بخش خاکستری مغز دربردارنده سلولهایی است که اطلاعات را ذخیره و پردازش می‌کنند. چند روش ساده برای آرام شدن:نفس عمیق بکشید.موضوعی برای خندیدن و شاد شدن پیدا کنید.به موسیقی گوش کنید.یوگا یا مدیتیشن انجام دهید.

💠تاثیر خواب بر تقویت حافظه:پیش و پس از یادگیری مطلب جدید، خواب کافی داشته یاشید. وقتی خسته باشید تمرکز برایتان دشوار می‌شود. وقتی پس از یادگیری مطلب جدیدی می‌خوابید، مغز اطلاعات جدید را ضبط می‌کند تا بعدا بتوانید آنها را به خاطر بیاورید. استراحت طولانی در شب برای خلق و تقویت حافظه لازم است. بزرگسالان به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

💠کمک به حافظه:هرکسی ممکن است گاهی حواسش پرت شود. با افزایش سن ممکن است به سادگی سابق نتوانید مسائل را به یاد بیاورید. این امری طبیعی و بخشی از فرایند سالخوردگی است. چند اقدامی که در این زمینه به شما کمک می‌کنند:همه چیز را بنویسید.از تقویم و یادآور گوشی همراه خود حتی برای موارد ساده استفاده کنید.هر بار بر یک کار تمرکز کنید.

💠سیر و سفر:از مسافرت غافل نشوید، مهم نیست کجا میروید و خیلی پایبند جا ومکان خاصی نباشید،به فصل سرما و گرمای آنهم اهمیت ندهید، مهم رفتن به سفر ،تجربه کردن ،با فرهنگ ها و زبان های مختلف آشنا شدن و از نوع وسبک زندگی آنان استفاده کردن است، همه اینها باعث میشود ذهن شما و حافظه شما برای یاد گیری جدید فعال شوند و همینطور در نشاط و شادمانی و سر زندگی بسیار موثر خواهند بود.

💠زبان جدید یاد بگیرید:شنیدن زبان جدید مغز را تحریک می کند. فراتر از شنیدن ، یاد گرفتن لغات جدید ریسک زوال عقل و تحلیل رفتن قوای شناختی را کاهش می دهد. از این ها همه مهم تر با یادگرفتن یک زبان جدید با یک یا چند فرهنگ جدید هم در کنارش آشنا می شوید که تنها کسانی که زبان جدید یاد می گیرند می توانند این لذت را وصف کنند.

مقاله کامل را درسایک نیوز مطالعه فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *