دلبستگی ها در روابط عاشقانه،ریشه یابی و درمان

آرامش روان تربیت فرزند خانواده مشاوره روانشناسی و سبک زندگی ویژه

📝ریشه و درمان اختلال دلبستگی در روابط عاشقانه

💠 کسانی که در روابط عاطفی با مراقب اولیه خود یعنی مادر، خانواده و یا افراد مهم زندگی دچار مشکل شده باشند، در مسائل عشق و عاشقی نیز مشکل خواهند شد.در دلبستگی ایمن، فرد رابطه عمیقی با مراقب اولیه برقرار می‌کند و اعتماد دارد که از او مراقبت خواهد کرد اما در دلبستگی ناایمن که به شکل اضطرابی یا دوسوگرا خود را نشان می‌دهد، فرد نسبت به مراقب اولیه احساس امنیت و آرامش نمی‌کند و مدام نگران است که مبادا دیگر از او مراقبت نکند.

💠فراد با حالت دلبستگی ناایمن در دو طیف “عشق و نفرت” و “امنیت و سراسیمگی” در حال نوسان هستند؛ کسانی که اختلال دلبستگی نسبت به مراقب اولیه خود دارند، در حالت عاشقی و روابط عاشقانه نیز دچار اختلال می‌شوند.

💠سه دسته افراد دچار اختلال در برخورد با عشق،وجود دارند. دسته اول افرادی هستند که احساس امنیت را در روابط دلبستگی با والدین تجربه نکردند و با جایگزین کردن موضوع عشق سعی می‌کنند، این احساس را به شکل درست از طریق عشق تجربه کنند؛ در این حالت شاهد وابستگی تمام و کمال به عشق هستیم، تا جایی که فرد بدون اجازه معشوق، نفس نمی‌کشد و تمام رفتارها و حرکاتش را با طرف مقابل تطبیق می‌دهد که الگوی مخربی است و به رابطه، احساس و فرد عاشق ضربه می‌زند.

💠رخی افراد نیز از نزدیک شدن به موضوع عشق اجتناب می‌کنند و با حفظ فاصله که در آن احساس اطمینان نهفته است، با منطق این‌که “اگر با کسی صمیمی نشود، در زمان ترک و رهایی نیز ناراحت نخواهد شد”، هیچ وقت رابطه صمیمی را با طرف مقابل تجربه نمی‌کند که این امر به دلیل دوری و سردی افراد مهم زندگی در دوران کودکی است.

💠دسته سوم “افراد دارای مشکل در رابطه عاشقانه”، هستند. کسانی که احساس ناامنی کرده و مدام حس می‌کنند که از طرف مشعوق ترک خواهند شد، در به دست آوردن عشق، مشکلی ندارند اما نگران هستند که نکند طرد شوند که این افراد یا به عشق نزدیک نمی‌شوند یا این‌که همزمان چندین گزینه را برای خود درنظر می‌گیرد تا در زمان ترک یکی با دیگری رابطه برقرار کرده و احساس ناراحتی و رهاشدگی نکنند.

مقاله کامل را مطالعه کنید👇🏻
http://psychnews.ir/18513

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *