نیکبختی یا شوربختی در زندگی،مسوولیت شناسی و مسوولیت پذیری

انتخاب هدف،هدفمندی برنامه ریزی خانواده مشاوره روانشناسی و سبک زندگی ویژه

یکی از عوامل اساسی که در انتخاب هدف و هدفمندی در سبک زندگی نقش پررنگ و موثری دارد همانا مسوولیت شناسی و مسوولیت پذیری است.بدین معنا که ابتدا مسوولیت هایی که برعهده ماست به لحاظ کمی و کیفی ، شرایط ومختصات بشناسیم سپس پذیرا وعهده دار این مسوولیت ها باشیم و در راستای تحقق آنها متعهدانه تلاش و تدبیر به کار گیریم.

مسوولیت شناسی و مسوولیت پذیری آموختنی است و باید بیاموزیم که حل معضلات و درمان دردهای جسمی و روحی نیازمند جدیت ،تلاش و اراده میباشد.

همیشه در نظر داشته باشیم چسب زخم هرگز موجب درمان زخم نمیشود!

شما به عنوان شخص باید مسوولیت خود را در ابعاد مثبت یا منفی برعهده بگیرید زیرا هر اتفاقی که برایتان  بیفتد یا خودتان منشاء و خالق آن هستید یا اجازه میدهید یا اجازه داده اید دیگران آن رخداد را در مورد شما رقم بزنند.

امر بدیهی دیگری را نباید از نظر دور داشت که برخی ناهنجاریهای رفتاری واخلاقی و فلاکت باری افراد ریشه در محیط اجتماعی ،خانواده ،شرایط اقتصادی و فرهنگی نامناسب، دارد و سعادت نیکبختی همچنین شقاوت و شوربختی هر فرد وابستگی معنا داری با بسترهای اجتماعی ذکر شده دارد.اما نمیتوان مسوولیت خویش را انکار کرد و خودرا صرفا یک قربانی بی اراده و دست وپا بسته فرض نمود و همیشه نباید و نمیتوانیم خانواده نابسامان،شرایط اقتصادی ناگوار ،اوضاع نامناسب فرهنگی یا شانس واقبال را به عنوان متهم ردیف اول شکست یا بدفرجامی خود معرفی نماییم.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *