ظرافت های صحبت با کودکان در مورد کرونا ویروس.corona virus

تربیت فرزند خانواده مشاوره روانشناسی و سبک زندگی ویژه

Corona virus 📝ظرافت‌های صبحت با کودکان در مورد کروناویروس

💠 ترس‌های واقعی کودکان را نادیده نگیرید، اگر کودک به معنای واقعی می‌ترسد، به او بگویید این یک ترس واقعی است و باید آن را جدی بگیریم. اگر در برابر این ترس واقعی به کودک بگوییم همه چیز خوب خواهد شد؛ کودک آن را باور نمی‌کند چون می‌ترسد. پس به آن‌ها گوش دهید و آن‌چه او می‌گوید را درک کنید مثلاً به آن‌ها بگویید بله، آن ترس دارد و من آن را در چهره تو می‌بینم. با آن‌ها در مورد ترس‌های خودتان که داشته‌اید و رفع شده بگویید. پس از آرام شدن کودک، به زندگی عادی بپردازید.

💠با توجه به شرایط سنی با کودکان حرف بزنید. می‌توانید بگویید این بیماری متفاوت از سرما خوردگی است، چون جدید است، به همین خاطر همه مردم تلاش می‌کنند از گسترش آن جلوگیری کنند. تو هم اگر سئوالی داری از من بپرس. به کودکان بگویید که پزشکان، اندیشمندان و افراد باهوش در سراسر دنیا به دنبال این هستند که بفهمند چگونه می‌توانند مردم در امنیت و سلامت این شرایط را بگذرانند.

💠برای ایجاد انگیزه، دست شستن و رعایت بهداشت را به مسابقه و رقابت بگذارید، با کودکان حرف بزنید. به آن‌ها بگویید بیمار شدن بخشی از انسان بودن است. مثال بزنید: یادت هست که هفته (یا ماه… گذشته) دوستش مریض شده و بعد از مراقبت خوب شده است. پس تو و من هم باید مراقبت کنیم. جلوی عطسه و ترشحات بینی و… را بگیریم.

💠برای سرگرم کردن کودکان در خانه ،نخستین نکته‌ای که باید در این زمینه نظر قرار دهیم، اهمیت بازی‌های تخلیه هیجانی در این روزها هست که برای این کار می‌توانیم بازی‌های خانوادگی را در خانه انجام دهیم.یکی از بازی‌هایی که می‌توانیم انجام دهی، پیداکردن وسیله‌ پنهان ‌شده است، بدین صورت که یکی از اعضای خانواده از اتاق خارج می‌شود، بقیه‌ اعضا یکی از وسایل را پنهان می‌کنند و از فردی که از اتاق خارج‌شده می‌خواهند که وسیله‌ پنهان‌شده را پیدا کند.

💠بازی پیشنهادی دیگر را ساخت کاردستی با دور ریختنی‌ها در منزل است. همچنین می‌توانیم برای خندان یکدیگر تلاش کنیم، یک نفر تلاش کند تا با هر روش خلاقانه‌ای که می‌تواند بقیه‌ را بخنداند، اولین نفری که خندید مسئول خنداندن بقیه خواهد بود.

💠می‌توانیم با کودکان در خانه پانتومیم اجرا کنیم، بدین صورت که یکی از اعضا کلمه‌ای را انتخاب می‌کند و بدون صحبت‌کردن از بقیه بخواهد حدس بزنند چه کلمه‌ای است، همچنین بازی چه صدایی می‌شنویم را می‌توانیم انجام دهیم یعنی همه‌ ‌اعضای خانواده‌ چشم‌های‌شان را ببندند و هر کدام هر صدایی که از اطراف شنید حدس بزند که صدای چه وسیله‌ای یا چه چیزی است، مثلاً صدای تلویزیون، صدای پا و… البته این بازی را می‌توان با دیدن هم انجام داد.

مقاله کامل را در سایک نیوز مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *