گوشه گیری کودکان زنگ هشداری برای والدین

مشاوره تلفنی مشاوره روانشناسی و سبک زندگی

📝گوشه گیری کودکان زنگ هشداری برای والدین

💠همیشه در برخورد با کودک، فردی باشیم که چیز‌های درست و جدید را به او آموزش می‌دهد نه اینکه مثل ناظم سخت گیر یک مدرسه در هنگام ارتکاب هر اشتباهی راه تنبیه را در پیش گیریم. در مقابله با کودک و حتی فرزند نوجوان شما انتقاد، ضربه‌ای سخت و شکننده برای اعتماد به نفس او خواهد بود، اینکه کودک شما اطمینان داشته باشد برای هر اشتباهی برخوردی مناسب با او صورت خواهد گرفت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

💠یکی از نکات مهم در زندگی، اعتماد به نفس است وقتی کودک شما به خودش اعتماد داشته باشد می‌تواند تلاش کند هر کاری را یاد بگیرد، یاد بگیرد وقتی قدم در راهی گذاشت اگر موفق نشد دوباره تلاش کند دوباره سعی کند تا موفق شود. اما کودکی را در نظر بگیرید که با کوچکترین شکستی با سرزنش و انتقاد روبرو شود، در چنین شرایطی او به دنیای درون خود پناه آورده و گوشه گیر خواهد شد و به جای تلاش و کوشش در دنیای اطراف خود، به خیالات و افکار پوچ پناه می‌برد.

💠همه می‌‌دانیم مقایسه کردن کودک شایسته نیست اما خود کودک گاهی در برخورد با واکنش‌ها و رفتار والدین با دیگران، این مقایسه را با خود و جهان اطراف خود انجام می‌دهد. کودکی را در نظر بگیرید که نظاره‌گر انتقاد و زیر سوال بردن رفتار کسی دیگر توسط والدین خود است، آری کودکان سریع یاد می‌گیرند!! کودکی که این صحنه را نظاره کرده در ذهن خود می‌سپارد که والدین او بعضی از رفتارها را در صورت مشاهده به باد انتقاد خواهند گرفت، آنگاه ناخودآگاه یاد گرفته است از رفتار‌های او نیز ممکن است دیگران انتقاد کنند.

💠زمان‌هایی وجود دارد که والدین بر اثر هر رویداد، ممکن است ناراحت یا نگران باشند، در این شرایط در نظر داشته باشید کودکان مثل یک آیینه عواطف والدین خود را درونشان بازتاب خواهند داد. بدانید که کودک شما نگرانی و ناراحتی شما را درک می‌کند و می‌فهمد، کودک احساس والدین خود را درک می‌کند و متوجه است که والدین او دچار مشکلی شده‌اند و از این بابت نگران هستند. کودکان همانند یک آیینه، بازتاب احساسات شما را در خود نمایش خواهند داد. اگر ناراحتی و نگرانی دارید با کودک خود صحبت کنید، او را در جریان بگذارید و به اطمینان دهید که همه چیز درست خواهد شد.

💠اگر بخواهیم راه کمک به کودک گوشه گیر را در یک کلمه خلاصه کنیم آن کلمه “همدلی” خواهد بود، با رفتار خود به کودک اعتماد به نفس دهید، از او نظر بخواهید البته او را وادار به گفتن چیزی نکنید! وقتی در حال گفتن نظر خود می‌باشد به او توجه کنید، اگر خواستید چیزی را به او یاد بدهید بهترین روش استفاده از زبان قصه است، اگر خواستید با او صمیمی‌تر شوید راه حل در بازی‌های کودکانه نهفته است.
*سایک نیوز
www.moshaverekhahan.ir
. (مشاوره خواهان)
۰۹۰۳۵۸۲۹۴۶۹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *