بهترین روش ایجاد خلاقیت در کودک

مشاوره مشاوره روانشناسی و سبک زندگی

‍ #بهترین روش ایجاد خلاقیت در کودکان

💠برای طرح سؤالها و اندیشه های غیر معمول و بدیع،ارزش قائل شوید:دانش آموزان خود را تشویق کنید تا سؤالهای گوناگون از شما بپرسند،فرا تر از اطلاعات ودانشهای معمول فکر کنند و راههای مختلف برای مسائل پیشنهاد دهند.از سؤالهای غیر معمولی که از سوی دانش آموزان مطرح می شوند و شما از عهده ی جواب دادن به آنها بر نمی آیید.

💠تجارب را به موقعیت های خاص،محدود نکنید:کارهای بدیع و تخیلات دانش آموزان را تشویق کنید.سؤالهایی از آنان بپرسید که مشوق تفکر واگرا باشند و از تکرار روشهای معمول ومتداول بپر هیزند.سؤالهایی بپرسید که با چرا و چگونه آغاز می شوند ،نه با کجا،چه کسی،وچه وقت؛سؤالهایی طرح کنیدکه جوابهای متعددی داشته باشند.

💠از روشها و فنون ویژه ی بالا بردن سطح خلاقیت و آفرینندگی استفاده کنید:تعدادی روش وفن آموزشی وجوددارند که استفاده از آنها در پرورش استعدادهای خلاق کودکان بسیار مؤثرند،معروفترین آنها روش بارش مغزی است،در این روش،معلم،مسأله ای را به دانش آموزان می دهد و از آنان می خواهد تا هر چه راه حل برای مسأله به ذهنشان می رسد بگویند.

💠روشهای درست طرح فرضیه و آزمودن فرضیه به وسیله کودکان، منجر به ایجاد طرز فکر آفریننده در آنان می شود. روش مطالعه ی آفریننده،روش مؤثر دیگری در آموزش خلاقیت است ؛ تورنس و هارمون (به نقل سیف،۱۳۸۳)درباره ی روش مطالعه ی آفریننده ، این راهنماییها را در اختیار دانش آموزان قرار داده اند: وقتی که به خواندن مطالب یک کتاب می پردازید به مورد استفاده های مختلف اطلاعاتی که در آن کتاب به آنها بر می خورید، بیندیشید.

💠از دیگر روشهای پرورش خلاقیت،این است که از کودکان به ویژه بخواهیم جملات ناتمام داستانهای غیر کامل، نقاشیها و تصاویر نیمه تمام و مبهم و حتی اشیاء نیمه کاره را کامل کنند، در چنین مواردی آنان سعی می کنند نهایت ابتکارات خود را برای تکمیل مطالب یا اشیاء نیمه تمام به کار برند؛ برای مربی محتوی قسمت کامل شده به وسیله ی کودکان نباید چندان مهم باشد بلکه روش و چگونگی تکمیل در درجه ی اول اهمیت قرار گیرد.
منبع:سایک نیوز

با”مشاوره خواهان همراه باشید.

www.moshaverekhahan.ir

.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *