مفهوم زندگی نزیسته

مشاوره مشاوره تلفنی مشاوره خواهان مشاوره روانشناسی و سبک زندگی

” زندگی نزیسته ” چیست ؟

یونگ اعتقاد داشت که برخی از انسانها دو چهره دارند : چهره ای که به دیگران( و حتی خودشان ) نشان می دهند که یونگ آن را ” ماسک” یا ” نقاب ” (persona) می نامید و چهره ای که در پشت این نقاب پنهان است که یونگ آنرا سایه می نامید.

یونگ اعتقاد دارد که ” هر تعصبی، تردید سرکوب شده است ” و هر کس در هر زمینه ای دچار افراط است و در تلاش است تا سایه ای ( که برعکس چیزی است که نشان می دهد ) را در پشت نقاب آن افراط پنهان نماید .

اما بازی زندگی گاهی بازی پیچیده ای است ! وقتی پدر یا مادری دچار چنین نمایشی است در فرزند او تمایلی برای مقاومت در برابر این افراط شکل می گیرد.

” مثلا در مقابل پدر یا مادری که بیش از حد منظم یا وسواسی است فرزندی بزرگ می شود که شلخته و بی نظم است ! در برابر پدر یا مادری که بیش از حد درویش مسلک و پارسا نماست، کودکی رشد می کند که پول دوست و حسابگر است” و این همان چیزی است که یونگ می گوید : «هیچ چیز بیش از زندگی نزیسته والدین بر فرزندانشان تاثیر نمی گذارد ! » .

به همین خاطر یونگ توصیه می کند که هنگامی که با فرزندانتان بر سر موضوعی اختلاف نظر شدید و درگیری دارید و نمی توانید همدیگر را تحمل کنید زمانی را به این اندیشه و پرسش اختصاص دهید که ” آیا این افراط فرزندم پاسخی به افراط من در جهت معکوس نمی باشد ؟”
همچنان که در قانون سوم نیوتن می خوانیم : “هر عملی را عکس العملی است مساوی و در خلاف جهت آن”

http://www.moshaverekhahan.ir

(مشاوره خواهان)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *