هراس ازشکست یا موفقیت های ناچیز؟

مشاوره مشاوره تلفنی مشاوره خواهان مشاوره روانشناسی و سبک زندگی

#هراس از شکست یا موفقیت های ناچیز؟

www.moshaverekhahan.ir

انسانها عموما از شکست خوردن وزمین افتادن درهراس اند واین مساله همچون کابوسی دلهره آور بر روح و جانشان چنگ می اندازد.
برخی افراد بعد ازشکست یازمین خوردن دوباره بر می خیزند ، حماسه خلق میکنند ، افتخار می آفرینند و به انسانهایی الگو وتاریخ ساز تبدیل می شوند بعبارتی اینان ققنوس وار از خاکستر خویش آتش، نور ،گرما و انرژی جدید تولید میکنند.
دسته دیگری از افراد هستند که دلخوش ورضایتمند از موفقیت های کم مقدار وناچیزند به عنوان مثال:
داوطلبی که برای رشته پزشکی خودش را آماده میکند ولی شانس قبولی در این رشته را از دست داده وشکست میخورد لکن بعد از انتخاب رشته، به قبولی در مقطع کاردانی یا کارشناسی پیراپزشکی بسنده میکند.
نمونه دیگر:
نویسنده ایکه در زمینه راه اندازی وانتشار روزنامه سراسری ناموفق است ودرنهایت به گزارشگری یا خبرنگاری درهفته نامه محلی قناعت میکند.

بنابر این پیامد موفقیت های کمرنگ،بی اهمیت وناچیز عامل بازدارنده در رسیدن به اهداف عالی ومتعالی است زیرا درورای شکست خوردنهای امیدوارانه ،برخاستن های هدفمند نهفته است وموفقیت های سطح پایین وناچیز احساس رضایتمندی کاذب ایجاد میکند و فرد احساس کاذب بودن را کمتر ادراک میکند.
به دیگربیان:
موفقیت های کم مقدار وکوچک آموزگار بدی هستند یا حداقل آموزگارخوبی نیستند زیرا موجب فریب افراد با هوش میشود تا به بقبولانندکه شکست ناپذیرند یا باور کنند موفقیت همین است که نصیب او شده وبالاتر از این وجودندارد ؟!
www.moshaverekhahan.ir

مشاوره،روانشناسی خانواده وسبک زندگی
(مشاوره خواهان)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *